Znaczenie popularnych i mniej znanych skrótów w Internecie

W grach online, artykułach, wiadomościach czy na forach spotkać się można ze skrótami, które niejednokrotnie potrafią wybić czytelnika z rytmu. Co oznaczają? Skąd się wzięły? Jak je czytać i rozumieć?

Duża część użytkowników Internetu lubi skracać wypowiedzi, ograniczając swoją pisownię do niezbędnego minimum. Pozwala to na skrócenie czasu potrzebnego na napisanie tekstu, co jest szczególnie istotne podczas zażartych dyskusji. Jest to też doskonały sposób na zaoszczędzenie miejsca w wiadomościach SMS czy na Twitterze. Czasem skróty pojawiają się również w celu szybkiego wtrącenia pobocznego wątku lub prywatnej opinii.

W jaki sposób je rozszyfrować? Znaczna część skrótów pochodzi z języka angielskiego, choć bywają zamiennie używane ze swoimi polskimi odpowiednikami. Poniżej znajduje się lista, która może pomóc w rozwiązaniu niejednej zagadkowej wypowiedzi! Niektóre ze skrótów mogą być dobry sposobem na naukę słówek w języku angielskim. 

Internetowe skróty językowe

1. LOL – jeden z najpopularniejszych skrótów językowych, oznaczający głośny śmiech. Pochodzi od angielskiego „laughing out loud”.
2. OMG – oznacza „oh my God” czyli „mój Boże”. Najczęściej używany jest w sytuacji zażenowania, szoku, dużego zdziwienia czy zirytowania.
3. BRB / ZW – skrót informujący o tym, że użytkownik na chwilę odszedł od komputera. BRB to skrót od angieslkiego „be right back”, a ZW to proste „zaraz wracam”.
4. W8 – czytane jako „wait” jest prośbą, aby rozmówca chwilę zaczekał.
5. IDK – czyli „I don’t know” oznaczające „nie wiem”. Używane kiedy nie zna się odpowiedzi na dane pytanie lub gdy zwyczajnie nie ma się ochoty odpowiadać.
6. IDC – bardzo podobny skrót, który często myli się internautom. Pochodzi od angielskiego „I don’t care” tłumaczonego na „nie obchodzi mnie to”.
7. AFK – może być traktowane jako zamiennik BRB / ZW. Oznacza „away from keyboard”, czyli „z dala od klawiatury”.
8. NP – „no problem”, jak łatwo się domyślić, skrót ten informuje, że nie ma problemu.
9. OT – z angielskiego „off topic”. Informuje, że dana wypowiedź jest nie na temat.
10. NK – pierwszy polski skrót w zestawieniu, który oznacza „niech ktoś”. Rzadko spotykane wyrażenie, które może zostać użyte przykładowo w zdaniu „NK mi powie” albo „NK mi poleci…”.
11. ASAP – skrót szczególnie popularny w biurach i korporacjach, oznaczający „as soon as possible”, czyli „tak szybko, jak to możliwe”.
12. KC – drugi polski skrót, oznaczający „kocham Cię”.
13. CYA, CU – są to dwa słowa oznaczające „do zobaczenia”. Czytane po angielsku brzmią jak „see ya” i „see you”.
14. TL;DR – skrót często spotykany pod artykułami oraz na YouTube. Jest to angielskie wyrażenie „too long; didn’t read” oznaczające „za długie; nie czytałem”.
15. FYI – „for your information”, czyli „dla Twojej informacji”. Używane w sytuacji, kiedy chcemy kogoś edukować albo wyjaśnić jakieś zagadnienie.
16. BTW – skrót najczęściej można spotkać jako wtrącenie do głównego tematu dyskusji. Jego rozwinięcie to „by the way” czyli polskie „przy okazji” lub „swoją drogą”.
17. INB4 – kolejny skrót zawierający cyfrę! Tym razem czytany jako „in before”, a używane kiedy chcemy powiedzieć coś „zawczasu”
18. IRL – te trzy często spotykane litery oznaczają „in real life”, czyli „w prawdziwym życiu”. Używane w przypadku opisywania czegoś, co się zobaczyło na żywo lub w sytuacji umawiania się poza światem wirtualnym.
19. GG – ten skrót powinien znać każdy gracz. Pochodzi on od „good game”, czyli „dobra gra”. Jest używany jako podziękowanie za grę lub gratulowanie wygranej.
20. EZ – równie często spotykane co GG, choć wydźwięk ma negatywny. Oznacza „easy”, czyli „łatwy”. Jest to lekceważące i pogardliwe wypowiadanie się o przeciwniku.

Wielu seniorów ma problemy z rozumieniem niektórych słów i skrótów a w szczególności tych po angielsku. Jak wiemy nauka angielskiego dla seniorów nie jest taka prosta, język ma dość sporo słówek do nauki oraz niektóre wymagają sporej ilości energii i czasu do nauki.

Niezmierzony świat skrótów internetowych

Skróty w Internecie pojawiły się wraz z jego początkami. Najpierw ich zadaniem było zaoszczędzenie miejsca, kiedy np. wiadomość SMS miała limit 100 znaków. Później ten styl pisania przyjął się w większej skali i nieustannie się rozrasta. Pozwala zaoszczędzić czas i miejsce, choć czasem wprowadza odrobinę chaosu do wypowiedzi. Powyższe przykłady to tylko nieliczne skróty stosowane przez internautów, ale ich znajomość pomoże w spojrzeniu na niejeden artykuł w nowym świetle. Nastolatkowie kochają język angielski i jego skróty. Często z niego korzystają i używają w codziennym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.