Kanion Bryce: Bryce, Utah

Bryce Canyon to popularny park narodowy w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych. Znajduje się w amerykańskim stanie Utah i jest jednym z najczęściej odwiedzanych parków narodowych w kraju. Park Narodowy Bryce Canyon został ustanowiony przez Kongres 2 czerwca 1905 r. i został nazwany na cześć Johna D. Bryce’a, członka legislatury terytorialnej Utah, który pełnił funkcję pierwszego nadinspektora w latach 1885-1889.

Park ma dwie główne atrakcje: sam Bryce Canyon i jego hoodoos (zwane również „kanionami”). Hoodoos są tworzone przez warstwy skał, które zostały zniszczone przez miliony lat przez wodę przepływającą przez kaniony wyrzeźbione w nich przez lodowce w epoce plejstocenu (około 1 miliona do 10 000 lat temu). Hoodoo to jedne z najbardziej spektakularnych zabytków na północy

Bryce Canyon to park narodowy w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych. Znajduje się w Parku Narodowym Wielkiego Kanionu, mniej więcej w połowie drogi między Phoenix a Las Vegas. Park został nazwany na cześć Bryce Canyon Company, która została założona przez Johna Bryce’a i jego syna Williama Bryce’a w 1894 roku, aby eksploatować bogate w okolicy złoża uranu.

Park ma długą historię zamieszkiwania ludzi, sięgającą co najmniej 10 000 lat temu. Pierwsi ludzie przybyli około 8000 pne i byli koczowniczymi łowcami-zbieraczami, którzy mieszkali w jaskiniach lub schroniskach skalnych. Używali narzędzi krzemiennych do polowania i zbierania pożywienia z roślin i zwierząt, które znaleźli na pustynnych równinach dzisiejszego Utah.

Pierwsi stali osadnicy przybyli około 1200 rpne, kiedy plemię Ute osiedliło się w pobliżu dzisiejszego Parku Narodowego Zion, który graniczy z Bryce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.