Jakim sposobem dbać o higienę basenów w ogrodzie?

Każdy, kto ma baseny ogrodowe, zdaje sobie sprawę z tego jak istotne jest regularne dbanie o jego czystość. Brak dbania o czysty basen nie odbije się tylko na jego walorach estetycznych, jednak to smutne również na kwestii bezpieczeństwa. W zanieczyszczonym basenie błyskawicznie rozwijają się zarazki oraz chorobotwórcze mikroby, dla jakich jest to imponujące środowisko bytowania. Wilgotność i względnie wysoka temperatura sprawia, iż drobnoustroje namnażają się w błyskawicznym tempie. Woda w nieczyszczonym basenie to smutne wybitnie prędko zacznie także być mglista, i nieprzyjemnie pachnieć. O czystość basenu wolno stosunkowo łatwo dbać, niemniej jednak należy to robić regularnie i wedle dobrych procedur. Warto sprawdzić tez domowe jacuzzi i ogrodowe wanny i baseny spa. O czym więcej w naszym artykule.

Baseny ogrodowe – czyszczenie przed użyciem

Po dowolnym sezonie zimowym, bezwzględnie należy rzetelnie wyczyścić basen. Każdy fragment jego przestrzeni powinien być starannie wyczyszczony specjalistycznymi detergentami, jakie uczynią, że powierzchnia stanie się wolna od siedlisk bakterii, wirusów, a również grzybów czy pleśni. Nawet jeżeli niecka basenu pozornie jest czysta, warto dobrze ją wyczyścić, gdyż nie zawsze chodzi tutaj o zanieczyszczenia dostrzegalne gołym okiem. Można do tego użyć stereotypowych detergentów czy też dedykowanych środków do czyszczenia tego rodzaju przestrzeni. Po użyciu detergentów trzeba zadbać o to, żeby gruntownie pozbyć się ich resztek z powierzchni basenu, gdyż mogą być drażniące. Po oczyszczeniu niecki warto też wyczyścić jego okolice, jeśli basen jest zabudowany.

Jakim sposobem zachować czystą wodę w basenie ogrodowym?


Jeżeli ma się całoroczne zewnętrzne baseny ogrodowe spa z masażami , trzeba zagwarantować jej właściwy stan. Powszechnie wykorzystuje się do tego dedykowane preparaty, których podstawowym składnikiem jest antyseptyczny chlor. Chlor wykazuje silne działanie bakteriobójcze, poprzez co uniemożliwia rozwój bakterii w wodzie, co pozwala na długoterminowe zachowanie jej czystości, nawet pomimo ekspozycji na ewentualne zanieczyszczenia. Trudno jest uniknąć dostania się do basenu zanieczyszczeń różnego typu, w tym bakterii i drobnoustrojów. Dotyczy to też zanieczyszczeń niewidocznych gołym okiem, inaczej bakterii i innych mikroorganizmów. Jakim sposobem niezwykle by się nie dbało o higienę, w przeciągu całego sezonu jest to niestety niedopuszczalne. Wskutek tego też wykorzystuje się chlor, który rozpuszczony w wodzie od razu uśmierca bakterie nie dopuszczając do rozwinięcia się ognisk bakterii w wodzie.

W jaki sposób usunąć z basenu zanieczyszczenia stałe

Posiadacze basenów stojących w ogrodzie często borykają się z problemem liści wpadających do wody. Należałoby pozbywać się ich na bieżąco, by nie dopuścić do sytuacji, w jakiej będzie ich tak dużo, iż oczyszczenie wody nie będzie już dopuszczalne oraz niezbędna okaże się jej kompleksowa wymiana. Wykorzystuje się do tego odpowiednie sita na długich wysięgnikach teleskopowych, jakie pozwalają na sięgnięcie nawet na dno basenu, bez nurkowania w nim. Na dodatek są one na tyle przydatne, iż pełny proces usuwania zanieczyszczeń nie jest aż tak kłopotliwy.

Jak istotne będzie czyszczenie basenu?

O czyste baseny ogrodowe należy zadbać ze względu na troskę o własne zdrowie. Aspekt wizualny jest tutaj jedynie dodatkiem, a to, iż woda może brzydko wyglądać, kiedy jest mętna, jest jedynie niewielkim kłopotem. To przykre rozwijające się w wodzie mikroby mogą okazać się na tyle niepewne dla zdrowia, iż po zaniechaniu regularnego czyszczenia basenu, skorzystanie z niego ma okazję skończyć się nawet wizytą w szpitalu. Jest dużo bakterii, jakie preferują podobne środowiska, i nadzwyczaj szybko kształtują się w miejscach, takich jak baseny ogrodowe, o ile nie zadba się o higienę . Najbardziej popularną i niebezpieczną bakterią, jaka może bytować w takich miejscach, jest Legionella, a jej miejscem bytowania są wszelkiego typu zbiorniki wodne. Mogą to być baseny ogrodowe, jednakowoż też ośrodki SPA, czy dowolne cieki wodne, albo szablonowe stawy i oczka. Warto zadbać też o czyszczenie zewnętrznych wanien i jacuzzi spa.